Co prozradí nehty o vašem zdravotním stavu

04.05.2019

Krásné a zdravé nehty nejsou jen důkazem toho, že o svůj vzhled pečujete. Jejich stav vám může napovědět mnohé o tom, jestli netrpíte nedostatkem určitého vitamínu nebo minerálu. Jakmile nehet začne měnit svůj tvar, lámat se nebo se pod ním začnou tvořit barevné skvrnky, zpozorněte a začněte pátrat, co za touto změnou stojí. Přestože se nemusí jednat o přílišnou estetickou vadu, vezměte tyto signály těla jako varování, které vám může pomoci najít to, co tělu chybí.

Nehty s bílými skvrnami

Bílé skvrny, které se občas objeví pod nehtem mohou snadno vzniknout jako důsledek menšího poranění vlivem nárazu, který mnohdy ani nezaregistrujete.  Pokud se však skvrny objevují opakovaně nebo ve větší míře, nejspíš vám schází bílkoviny, vápník, zinek, selen, vitamíny A, E nebo vitamíny řady B,  případně  některý další z široké škály vitamínů. Vhodným řešením jsou proto lékařské testy, které přesně odhalí, který vitamín vám chybí.

Tvar nehtu

Zdravý nehet je hladký, lesklý a pevný, neměl by se dát snadno zlomit. Pokud nehet začne měnit strukturu, objeví se na něm rýhy nebo vlnky, je to signál, že něco není v pořádku. Hrbolaté nehty mohou ukazovat na problémy se zažíváním nebo na špatnou funkci některého z orgánů trávícího traktu. Jinak je to ale u kuřáků, těm se rýhy na nehtech objevují bez zdravotních příčin.

Zažloutlé nehty

Pozornost je potřeba věnovat také barvě nehtu. Kromě tmavého zabarvení při poranění nebo naopak světlého při chudokrevnosti, se můžete setkat také se zažloutlým odstínem. Ten trápí zejména kuřáky, ale bývá také příznakem plísňového onemocnění.

Lámavé nehty

Najít příčinu lámavých nehtů není jednoduché a bývá to většinou běh na dlouhou trať. Přesto nejčastěji jde o signál chybějících látek v těle, zejména minerály (vápník, zinek, selen, mangan, draslík, hořčík aj.), dále také vitamíny A,E a vitamíny řady B. Dále může být lámavost spojena s plísňovým onemocněním nebo se nehet jen zotavuje z dlouhých let zlozvyku, kdy byl okusován či s ním bylo jinak nešetrně zacházeno.